WYDARZENIA

Warsztaty dla dzieci: Mała Płyta

W trakcie zajęć, dzieci z prostych szablonów przygotują kartonowe modele wrocławskich blokowisk oraz poznają charakterystyczne dla nich elementy architektoniczne, kompozycyjne, a także podstawowe zasady urbanistyczne panujące przy planowaniu tych założeń. Uczestnicy postarają się odtworzyć je w miniaturze odwzorowując charakterystyczne dla nich detale, ale też spróbują zmierzyć się z kilkoma podstawowymi problemami współczesnych blokowisk. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych materiałów oraz grafik faktycznie istniejących bloków powstanie makieta jednego z miejskich osiedli z „wielkiej płyty”. 

Warsztaty poprowadzi Aleksandra Błędowska - graficzka, projektantka, animatorka kultury.

29.11.2014 | 11:00 Kino Nowe Horyzonty


Visegrad Fund
(Środkowo)Europejska Stolica Kultury

Podczas drugiej edycji MIASTOmovie:wro pojawią się również goście zagraniczni z Węgier, Słowacji i Czech. Przedstawiciele organizacji South Transdanubian Film Fund, Mindspace, Bona Fide, K Svetu wystąpią z prezentacjami na tematy związane z listopadową odsłoną MIASTOmovie. Zoltan Major (STFF, Pecz) opowie o ESK 2010 w Peczu w kontekście partycypacyjnych praktyk kulturalnych. O swoich doświadczeniach w tym temacie mówić będą Szilvia Zsargo i Eszter Dalos z Mindspace. Zuzana Matkovska (Bona Fide) przedstawi projekt Tabaćka KulturFabrik i przybliży doświadczenia ESK 2013 w Koszycach. Martin Jakub (K Svetu) ze swojej perspektywy zaprezentuje przygotowania do objęcia funkcji ESK 2015 przez Pilzno.

Kolejność prezentacji:
1. Zoltan Major (Pecz) – Zoltan Major (Pecz) – menadżer kultury, historyk filmu. Pracuje w Funduszu Filmowym Południowego Kraju Zanudajskiego w Peczu. Członek Klastra Przemysłów Kreatywnych i Przemysłów Kultury (www.kikk.hu) i Fundacji Edukacji Wizualnej w Peczu.

2. Szilvia Zsargo, Eszter Dalos (Budapeszt/Gyor) – przedstawicielki organizacji Mindspace, zajmującej się w Budapeszcie m.in. edukacją obywatelską i popularyzacją idei inteligentnego miasta.

3. Zuzana Matkovska (Koszyce) – – członkini centrum Tabaćka KulturFabrik, dziennikarka, specjalistka ds. Public Relations. Zajmuje się komunikacją i współpracą z mediami, od urodzenia mieszka w Koszycach.

4. Martin Jakub (Pilzno) – menadżer kultury, członek zarządu organizacji K Svetu z Pilzna,

Całość wydarzenia odbywa się w języku angielskim.

29.11.2014 | 14:30 Machina Organika


Maciej Głębocki

MACIEJ GŁĘBOCKI – DJ SET

Neon Side to miejsce dla pamiętających i tęskniących za rozświetlonymi ulicami Wrocławia. Tymi z przedwojennymi niemieckimi świecącymi szyldami reklamowymi, jak i neonami ożywiającymi trudną rzeczywistość powojennych lat komunizmu. Zapomniane i zniszczone neony znalazły tutaj idealną przestrzeń do prezentacji swoich dawniej docenianych walorów. Światło i niecichnący gwar to nieodłączne elementy żyjącego miasta, dlatego właśnie w takiej atmosferze spędzimy sobotnią noc.

Do Klubogalerii Neon Side zapraszamy na DJ set Maćka Głębockiego. Poruszać będzie się można w rytm house’owych dźwięków. Występ podczas drugiej edycji MIASTOmovie:wro będzie pierwszą okazją żeby posłuchać Maćka we Wrocławiu.

Głębocki występował w wielu uznanych klubach Polski, głównie w Warszawie (1500 m2, Nowa Jerozolima, Luzztro) i Łodzi (Klubokawiarnia Kawalerka, DOM, Spinka), ale też m.in. w klubie Metro w Białymstoku.

Maciej Głębocki – początkujący dziennikarz oraz aktywny DJ i promotor, który ma za sobą wiele występów w najlepszych warszawskich klubach, a jego autorski cykl imprez zawitał m.in. w legendarnym Luzztrze.

Wcześniej działał w nieistniejącym już portalu LiveLife.pl, gdzie stawiał pierwsze dziennikarskie kroki przy redagowaniu recenzji, wywiadów i relacji. Z kolei teraz – od ponad dwóch lat – pracuje dla Spółki Akcyjnej, czyli agencji odpowiedzialnej za organizowanie cenionego na całym świecie festiwalu Audioriver oraz eventów klubowych ze światową czołówką DJ-ską w roli głównej.

29.11.2014 | 22:30 Klubogaleria Neon Side

 


WARSZTATY: OTWÓRZ SZAFKĘ URZĘDNIKOM

Dostęp do informacji publicznej jest wielką szansą dla obywateli, by dowiadywać się o działaniach urzędów, spółek, a także o wydawaniu pieniędzy pochodzących z podatków. Bardzo często zdarza się, że w Polsce mamy z tym dostępem znaczne problemy, a mechanizmy są słabo znane.
Trzeba poruszać się zręcznie w gąszczu różnorodnych przepisów i danych – dlatego właśnie zaplanowaliśmy warsztat z informacji publicznej. Zaczniemy krótkim wykładem, a potem spróbujemy sami napisać wnioski o dostęp do informacji publicznej. Zapytamy o Europejską Stolicę Kultury… albo o cokolwiek innego, czego uczestnicy będą chcieli wiedzieć od władz.

Będzie można dowiedzieć się:
- co jest informacją publiczną i kogo można o nią prosić?
- co można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej?
- kiedy urząd może odmówić danej informacji?
- co zrobić, gdy urzędnicy nie chcą udostępnić danych?
- jak dobrze formułować wnioski?

Prowadzący: Mateusz Kokoszkiewicz, Towarzystwo Benderowskie

30.11.2014 | 11:00 Machina Organika