FILM

Wciśnij pauzę. Wciśnij play

 

WCIŚNIJ PAUZĘ. WCIŚNIJ PLAY, reż. David Dworsky, Victor Köhler, Szwecja 2011, 80 min.

Rewolucja cyfrowa w ostatniej dekadzie wywołała kreatywność w bezprecedensowy sposób, oferując nieograniczone możliwości. Czy demokratyzacja kultury oznacza lepszą sztukę? Czy prawidzy talent ma szansę zaistnieć w cyfrowej kulturze masowej? Czy dopadła nas kultura przeciętności? To pytanie stawiają sobie twórcy filmu, szukając odpowiedzi u najbardziej wpływowych twórców epoki cyfrowej.

pokaz filmu: 28.11.2014 | 18:00, Kino Nowe Horyzonty


Superjednostka


 

SUPERJEDNOSTKA, reż. Teresa Czepiec, Polska 2014, 20 min.

Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany zgodnie z ideą Le Corbusiera jako „maszyna do mieszkania”. Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co 3. piętro więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać prawdziwy labirynt korytarzy i schodów. Głównymi bohaterami filmu dokumentalnego są ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się – lub nie spełniają- ich pragnienia. 762 drzwi do mieszkań i 762 historie. My otwieramy tylko kilka z nich.
źródło: www.wajdastudio.pl

pokaz filmu: 29.11.2014 | 17:00, Kino Nowe Horyzonty


Lunik IX

LUNIK IX, reż. Michelle Coomber, Słowacja, Wielka Brytania 2011, 52 min.

W 1981 roku Romowie, którzy zostali uznani za „niezdolnych do społecznego przystosowania”, zostali przesiedleni na blokowisko na przedmieściach słowackich Koszyc, które stało się gettem, odciętym od reszty miasta. Ludzie żyją tam w zatrważających warunkach, pozbawieni dostępu do kultury i życia społecznego tego miasta – Europejskiej Stolicy Kultury 2013. Reżyserka filmu Michelle Coomber przygląda się romskiemu przedszkolu i szkole, które wyglądają jak więzienie, ale odkrywają wrażliwość i zdolność romskich dzieci.

pokaz filmu: 29.11.2014 | 17:00, Kino Nowe Horyzonty


Mit Pruitt-Igoe

 

MIT PRUITT-IGOE, reż. Chad Freidrichs, USA 2011, 83 min.

Pruitt-Igoe to osiedle w amerykańskim St. Louis, którego wyburzenie w dwadzieścia lat po triumfalnym oddaniu do eksploatacji przeszło do historii kultury jako koniec modernizmu w architekturze. Jednak znakomicie zmontowany z niezwykłych materiałów archiwalnych i pełnych emocji wywiadów film Chada Fridrichsa nie jest opowieścią o schyłku pewnej epoki w historii sztuki, ale znakomitym dokumentem społecznym, w którym architektura splata się z historią, polityką i prawami człowieka. Pruitt-Igoe, zaprojektowane przez japońskiego architekta Minoru Yamasaki (jego najsłynniejszym dziełem były nowojorskie wieże WTC) powstało w 1954 roku na fali fascynacji ideami Le Corbusiera, który postulował stworzenie „maszyn do mieszkania”. Jak to się stało, że nowe osiedle, wyposażone we wszystkie atrybuty nowoczesności kilkanaście lat później stało się symbolem porażki idei budownictwa komunalnego?
źródło: www.watchdocs.pl

pokaz filmu: 29.11.2014 | 19:00, Kino Nowe Horyzonty


Drop City

 

DROP CITY, reż. Joan Grossman, USA 2012, 82 min.

Historia niezwykłego marzenia, dążenia do zapoczątkowania nowej jakości społeczeństwa, wolnego od konsumpcyjnego stylu życia lat 60. Na równinach południowej części Kolorado tworzy się grunt pod sztukę, eksperymentalną architekturę i zaradny tryb życia. W duchu hipisowskiej ideologii, powstaje nowa przestrzeń dla kreatywności i wolności. Animacje, materiały archiwalne oraz wspomnienia dawnych członków społeczności „Drop City” to próba odtworzenia rodzącej się kontrkultury.

pokaz filmu: 30.11.2014 | 16:00, Kino Nowe Horyzonty


Oko nad Pragą

OKO NAD PRAGĄ, reż. Olga Špátová, Czechy 2010, 78 min.

Zapis absurdalnych wydarzeń, jakie miały miejsce po rozwiązaniu konkursu architektonicznego na projekt Biblioteki Narodowej w Pradze. Pierwszy czeski konkurs na skalę międzynarodową i pierwszy konkurs w niepodległym kraju wygrał projekt Jana Kaplickiego. Czeski architekt od lat pracujący w Londynie wzbudzał swoimi futurystycznymi projektami kontrowersje – m.in. słynny dom towarowy w Birmingham. Wyprzedzający swoją epokę projekt biblioteki nazwano Ośmiornicą i jej przeciwnicy nie chcieli dopuścić, by „zniszczyła praską panoramę”. Tymczasem dla Kaplickiego ten projekt był wszystkim. Tragiczna opowieść o jednym człowieku, jednej budowli i jednej miłości. I pełnym pasji i elegancji człowieku posiadającym jasną wizję przyszłości, który znów walczy w Pradze o najwyższą stawkę.
źródło: www.wff.pl

pokaz filmu: 30.11.2014 | 18:00, Kino Nowe Horyzonty